четвер, 29 січня 2015 р.


150-річчя з дня народження Митрополита Української Греко-Католицької Церкви Андрея Шептицького



         29 липня 2015 року виповнюється 150 років з дня народження митрополита Української Греко-Католицької Церкви, громадського діяча, мецената Андрея Шептицького (29.07.1865 – 01.11.1944).         
 Народився Андрей Шептицький (справжнє  ім’я – Роман) 29 липня 1865 року в с. Прилбичі (тепер Яворівський район Львівська область). Походить зі стародавнього знатного українського роду, який у XIX ст. зазнав полонізації.
         Вчився у Краківському та Вроцлавському університетах. У 1888 році здобув науковий ступінь доктора права. У тому ж році вступив до монастиря отців Василіян у Добромилі. У чернецтві прийняв імя Андрей. Студіював теологію та філософію у Кракові. Після закінчення навчання отримав наукові ступені доктора теології та доктора філософії. Митрополит Шептицький перший із вищих ієрархів Греко-Католицької Церкви почав використовувати народну мову у спілкуванні із вірними.
         Як митрополит, двічі відвідав Росію (1907, 1912) та Білорусь. Сприяв розбудові Російської Греко-Католицької Церкви. Створив апостольський вікаріат для вірних Греко-Католицької Церкви у Боснії. У 1907 році добився призначення єпископа для США, а в 1912 році – для українців в Канаді.
         У міжвоєнний період Митрополит Шептицький продовжував роботу з розбудови УГКЦ. За його ініціативи було засновано Львівську греко-католицьку академію (1928р.), Богословське наукове товариство.
         Під час Другої Світової війни Шептицький ставив питання про об’єднання всіх християн України навколо Київського Патріархату у єдності з Римським престолом.
         Загальна позиція Митрополита у політичних справах: закликав духовенство не ув’язуватися в політику і сам подавав приклад: як галицький митрополит він офіційно був депутатом віденського парламенту і галицького сейму, але виступав не на політичні, а на освітянські теми.
         Митрополит підтримував діяльність наукових культурно-просвітницьких товариств "Просвіта", "Рідна школа", "Сільський господар".
         Заснував Український національний музей, надавав стипендії молодим українським митцям для здобуття художньої освіти у кращих навчальних закладах Європи.
            Митрополит Андрей Шептицький був душею національного і культурного життя Галичини. Він дбав про школи, заснував науковий інститут для студій, сполучений з Богословською академією та "Академічний дім" у Львові, допомагав приватним школам. На церковні кошти Шептицький посилав молодих священиків на навчання у Рим, Відень; надавав стипендії світській молоді для навчання за кордоном, допомагав дитячим садкам та сиротинцям, заснував український шпиталь - "Народну лічницю” у Львові, підтримував видавництва.
        21 листопада 1942 року написав послання "Не убий", в якому містилися заклики до примирення політичних сил українського суспільства, засуджувалися політичні вбивства і містилися застереження про відлучення від церкви організаторів і виконавців таких злочинів.
        За згодою Шептицького значна кількість євреїв переховувалась у греко-католицьких монастирях і навіть у митрополичій резиденції. Єврейська громада України в травні 2008 року визнала його праведником.


Немає коментарів:

Дописати коментар